Dslyecxi - tvůrce originálního průvodce102. průzkumný prapor - Hlavní stranaZahrej si námi !

Úvod

Pár slov na úvod o tomto průvodci a o hře ArmA 2

 

Předmluva

Španěl

„Dslyecxiho průvodce je neuvěřitelně obsáhlý zdroj informací, který popisuje, jak být více efektivní při hraní ArmA 2 a jak si hru ještě více užít. Už předchůdce tohoto průvodce byl unikátní a je nádherné sledovat, jak nová verze byla zveřejněna zrovna v době, kdy vyšla ArmA 2.

Tento průvodce je zkrátka naprosto jedinečný a doporučuji ho všem, kteří budou vysláni do Černarusi!“

Marek Španěl, výkonný ředitel Bohemia Interactive
Úvod

O tomto průvodci

Vítejte!

Na úvod bychom rádi řekli něco málo o tomto průvodci, o tom, jak vznikl, jaké změny jsme udělali oproti první verzi a o pár dalších tématech. Zkuste to vydržet – věříme, že jsou zde obsaženy podstatné věci k přečtení před tím, než se pustíme do průvodce samotného.

 Účel tohoto průvodce

Tento dokument vznikl z původního průvodce sepsaného pro ArmA 1 a pokouší se navázat na jeho úspěch. TTP1 sloužil jakožto „návod“ pro hráče z komunity Shack Tactical. To, že jsme měli TTP1 k dispozici (stejně tak i jeho předchůdce ještě pro Operaci Flashpoint), nám umožnilo zvýšit úroveň spolupráce mezi námi, zlehčilo to integraci nových hráčů a díky němu šlo hraní "hladce". Tyto důvody byly i tím, co mě přimělo TTP1 updatovat do takové podoby, kterou právě teď čtete.

Jsme přesvědčeni, že způsob, jakým ArmA 2 hrajeme, je takový, jak si ho tvůrci hry představovali. Snažíme se ho šířit mezi co nejvíce hráčů - proto je tento průvodce uveřejněn na internetu a ne někde v uzamčeném fóru, kde by si ho mohlo přečíst jen pár lidí. A i když byla vydaná placená tištěná verze TTP1, online verze vždy byla, je a bude zdarma.

TTP2 je přístupný všem, kteří mají čas si ho přečíst. Doufáme, že bude nadále zvyšovat úroveň coop komunity.

Nepopisujeme zde jediný způsob, jak se dá hrát kooperativně. Je to ale způsob jak ShackTac, 102. pzpr a podobné skupiny hráčů hrají.

Parachute

 Novinky oproti TTP1

Pro ty z vás, kteří četli TTP1, uvádíme změny mezi TTP1 a TTP2.

Díky tomu, že jsme měli kvalitní základ a díky poučením, která vyplynula z hraní ArmA 1, jsme mohli změnit a doplnit nejrůznější informace a také samozřejmě vytvořit zcela nový obsah.

Tyto změny se projevily na nejrůznějších místech - obsah je bohatší, lépe zorganizovaný a tématům jako např. Velení a Taktika byla věnována zvláštní pozornost. Každá kapitola byla obohacena o nové informace. Takže pokud jste četli TTP1, mělo by to toto pro vás být osvěžení znalostí, získaných z předchozího průvodce.

V prvním průvodci bylo přibližně 60 000 slov. TTP 2 obsahuje přes 120 000 slov. Přitom vše souvisí s hraním ArmA 2 a nenajdete tu žádné přebytečné informace.


 Jak správně používat tohoto průvodce

Vzhledem k tomu, jak rozsáhlý je tento průvodce, je třeba si říci něco o tom, jak se v něm orientovat a jak ho vhodně studovat.

TTP2 vznikal po malých částech. Stejně tak se musí i číst. Nesnažte se ho přečíst za jeden večer. Raději si rozdělte čtení do více dnů.

Realita vs. Hra

 Nástrahy vojenského simulátoru

Jak již bylo řečeno, účelem tohoto průvodce je šířit způsob hraní, jaký vyznává ShackTac, 102. Průzkumný prapor a podobné virtuální jednotky. Díky tomuto průvodci fungujeme jako sehraná jednotka. Snažíme se vyhnout věcem, které bychom dělali jen proto, že to tak dělá skutečná armáda. Některé virtuální jednotky doslovně kopírují postupy jednotek reálných - tomu říkáme "hardcore simulátor".

Myslíme si, že "hardcore simulátor" je zbytečně překomplikovaný věcmi, které se hrou nesouvisí. Hardcore simulátor se vyznačuje velice přísnými pravidly, regulacemi, systémem hodnosti, který je irelevantní pro normální misi v ArmA 2, děláním věcí jen proto, že se to tak dělá ve skutečnosti a podobnými věcmi, které v ArmA 2 podle nás nemají co dělat.


Jedna z věcí, které jsme si všimli při psaní prvního průvodce, bylo to, že podobné příručky měly dva neduhy - prvním z nich bylo to, že do hry přebíraly všechny informace z nejrůznějších zdrojů (zejména vojenských příruček), aniž by oddělili to užitečné od zbytečného. Tím nechci říct, že by vojenské příručky byly špatné - vždyť i tento průvodce z nich čerpá mnoho informací. Ovšem informace, které zde naleznete, souvisí přímo s hrou.

V poslední kapitole naleznete odkazy ke stažení těchto skutečných vojenských příruček. Obsahují často zajímavá fakta a zjistíte v nich, jak funguje skutečná armáda.

Další věcí, kterou musíme mít na paměti, je to, že mise, jaké hrajeme v ArmA 2, by ve skutečnosti vyžadovaly hodně plánovaní a příprav. Naším cílem ale je, abychom byli schopni hrát efektivně a bez nutnosti dlouhých příprav. Plánovaní je důležité, přesto se ho ale snažíme omezit na co nejkratší dobu (maximálně půl hodiny při velkých misích). Říká se přece, že žádný plán nepřežije první kontakt.

Dalším neduhem bývá to, že v některých průvodcích naleznete například informace o síle AT zbraní proti konkrétním tankům atp. Tyto informace by v reálu nikdy nemohly existovat. Také mohou obsahovat různé taktiky, založené na zneužívání bugů ve hře atp. Takovéto věci zde nenajdete.


 Cílem je zábava

Je třeba si uvědomit, že hrajeme hru, jejímž cílem je zábava. Nepředstíráme, že jsme v armádě. Jsme ShackTac a hrajeme ArmA2 a chceme si toto hraní co nejvíce užít. V tomto duchu je sepsán tento průvodce.

Prosba

Čtenáře tohoto průvodce prosím o jednu věc - až dojdete na konec, věnujte prosím pozornost poslední kapitole, zejména dotazníku. Jeho vyplnění vám nezabere víc jak minutu, pro nás to ale bude znamenat hodně. Na základě odpovědí budeme vědět, kam směřovat další vývoj tohoto průvodce.

Další použití průvodce

Po vydání TTP1 jsem byl překvapen tím, kolik ostatních herních skupin chtělo využít části tohoto průvodce pro jejich další využití. Taky jsem měl dotazy ohledně překladu tohoto průvodce do jinýho jazyků, a to ať už celého průvodce, tak jen některé jeho části.

Pokud byste měli zájem o některou z těchto věcí, tak nás můžete kontaktovat na našem fóru, případně můžete kontaktovat autora přímo na .

O překladu

Se svolením Dslyecxiho průvodce přeložil Beny. Překlad nebyl nijak finančně ohodnocen a byl proveden zcela dobrovolně. Veškeré připomínky prosím adresujte do fóra na 102-pzpr.com.

Web vytvořil Bob, kompatibilitu s IE zajistil Kadlik, na grafické úpravě webu se podílel Elkar. Mozek pomohl jak s funkčností, tak s grafikou webu.

O ShackTac

Kdo jsme, co děláme

Následující text je pro ty z vás, kdo neví, co je Shack Tactical a chtěli by se o ST něco dozvědět.


Shack Tactical je skupina hráčů, která se v minulosti soustředila na hraní Operace Flashpoint, poté se přeorientovala na Armed Assault a v současné době se věnuje ArmA2.

Naším cílem je vytvoření a udržování skupiny hráčů, kteří mají rádi realistickou simulaci boje. Jsme si jistí, že mnoho lidí četlo naše "After Action Reports" a vidělo videa ze hry. Pokud vy mezi tyto lidi nepatříte, tak se mrkněte na AAR's (v AJ) a videa najdete na Youtube.

V době, kdy byl psán tento průvodce, tak ShackTac hráli ArmA1 přes dva roky a před tím přes rok OFP. Za tu dobu jsme se jakožto herní skupina značně vyvinuli, a to na základě zkušeností z hraní. Snažili jsme se vyhnout věcem, které nejsou nezbytné a akorát by komplikovaly hraní a měly by negativní dopad na požitek ze hry.

Všichni z nás nejsou opravdoví vojáci (i když mnoho z nás, autora tohoto průvodce, bylo či je v aktivní službě). A ani nepředstíráme, že bychom byli vojáky. Na druhou stranu si ale užíváme boj jakožto stmelená a zručná jednotka.

Tento průvodce vznikl za účelem dalšího vývoje našich praktik a taky k jejich uvedení mezi širší veřejnost.

Doufáme, že si všichni užijí čtení tohoto průvodce. Hodně členů ShackTac přispělo značným dílem. A jak jsem již řekl, nevznikl by, nebýt zkušeností této skupiny.

Na závěr

Než budeme pokračovat dále, rád bych uzavřel část o ShackTac.

  • V tomto průvodci se nedělá rozdíl mezi hraním proti hráčům a hraním proti umělé inteligenci (Ai). Ai samozřejmě nebudou provádět všechny taktiky, popsané v tomto průvodci. Stejně tak nebudou reagovat, jak by reagovali hráči. Průvodce je psán na „vyšší úrovni“ – tedy jako kdyby se hrálo pokaždé proti hráčům. Není na škodu přepokládat, že nepřítel je ve skutečnosti lepší, než to v daný moment vypadá. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením.

  • Některé postupy popsané v TTP2 se vztahují na hraní s ACE modem. Pokud jej nepoužíváte, tak tyto postupy nemusí fungovat tak, jak by měly.

  • Taktiky, popsané v tomto průvodci, jsou sepsány i pro středně zkušené skupiny hráčů.

O ArmA 2

Co je ArmA 2

ArmA 2 je vojenský simulátor, který je zaměřený na moderní válčení. Jeho součástí je takzvaný editor misí, který umožňuje komukoliv vytvářet vlastní obsah do hry. Také se do ArmA 2 dají tvořit různé addony a mody (jednotky, vozidla atd.), díky kterým se vytvořila okolo hry značně velká komunita. ArmA 2 je nástupce ArmA1 a Operace Flashpoint. Dá se uzpůsobit přesně tak, aby odpovídala vašim potřebám.

Mimo to má ArmA 2 velice propracovaný multiplayer. Je schopná utáhnout více než 100 hráčů naráz (za předpokladu kvalitního hardwaru). Těchto 100 hráčů může hrát proti sobě či proti Ai. Design misí není limitován - pokud víte, co chcete, pravděpodobně to jde udělat. I to je jedním z důvodu, proč ShackTac hraje právě ArmA 2.

Doufáme, že ti z vás, co se zajímají o multiplayerové hraní, naleznou takovou herní skupinu, která jim bude vyhovovat.

Mapa Černarusi – přes 225 km2 hratelného prostředí

Zajímavé mody

Díky silné základně hráčů vzniká velké množství modů – neoficiálních přídavků do hry. Existují mody, které do hry přidávají třeba jen jednu zbraň, pak jsou ale mody, které jsou velice komplexní a značně rozšiřují možnosti hraní.

 Advanced Combat Environment 2 ACE2

ACE2 je zaměřen na „zábavný realismus“. To znamená, že obsahuje věci, které zvětšují požitek z hraní. ACE1 byl nejpopulárnější a nejhranější mod v ArmA1. Běžel na mnoha serverech a hrály jej tisíce lidí.


I ShackTac používal ACE1 v ArmA1, a byl to právě tento mod, co umocňovalo naše zážitky z hraní. ACE nasadil laťku velice vysoko, a všem ho velice doporučuji.

V tomto průvodci naleznete reference na tento mod. U textu bude náležitě oznámeno, že se jedná o ACE2.

Kde hrát

Celá komunita ArmA2 se dělí na menší komunity (stejně jako komunita ArmA1 a OFP), a to podle toho, jaký styl hraní preferují. Přehled těchto komunit naleznete zde. CZ/SK komunitu, ale hledejte spíš na bulváru.

Prosím tedy čtenáře, aby si prošli skrz celou komunitu a vybrali si styl, který jim sedí nejvíce. Jsou totiž skupiny, které hrají „hardcore“, jiné, které to neberou tak vážně, další, které se orientují na role-playing a další, které dělají všelijaké srandičky. Dokonce jsou i skupiny, které pořádají každý týden PvP akce, ve kterých výsledek jedné akce ovlivňuje další misi. Zkrátka, každý si vybere.

Je pár skupin, o kterých bych se rád zmínil podrobněji. Záleží samozřejmě na vás, jakou pozornost těmto skupinám věnujete. Kromě 102. pzpr všechny ostatní uvedené skupiny komunikují v angličtině.

 102. průzkumný prapor

Jsme hráči pohybující se již nějakou dobu v herní komunitě hry ArmA, potažmo aktuálně ArmA 2. Za tu dobu, co tu jsme, už víme, co nás baví a jak si představujeme kvalitní zážitek ze hry. Služebně nejstarší z nás jsou bývalými členy klanu BTK, ze kterého jsme po rozdílných představách a horší komunikaci odešli.

Cíle 102. průzkumného praporu
Kromě toho, abychom se dobře bavili, je pro nás důležité se co nejvíce při hraní přiblížit k realitě a to hlavně napodobením taktiky a bojových postupů používaných v armádě. Věříme, že tohle nebaví pouze nás. A proto kromě "normálního" hraní děláme také různé výcviky pro zdokonalení v boji, zlepšení spolupráce atd. Zjistili jsme, že výcviky v opravdu znatelně zvyšují kvalitu hry a hráč si pak připadá jako v opravdovém boji. Jen s tím rozdílem, že sedíme v teple svých domovů a žádná kulka nám nemůže ublížit. Výcviky a další akce vždy oznamujeme dopředu, takže stačí jen sledovat náš web a na případné akce se přihlásit.

Kde se vyskytujeme?
Najdete nás na adrese www.102-pzpr.com. Náš prapor vlastní herní server 102nd Combined Ops - Cz ACE Server [www.102-pzpr.com], na kterém se odehrávají veškeré pořádané výcviky, ale hlavně se na něm bojuje se zákeřnými protivníky z řad AI. Ovšem nebráníme se ani TvT, ale to už chce opravdu hodně hráčů na kvalitní zážitek. Abychom spolu při hraní mohli kvalitně spolupracovat, využíváme pro komunikaci program TeamSpeak s modem ACRE, který zvětšuje zážitek ze hry napodobováním reálné komunikace, pomocí vysílaček a prostorového zvuku.

 Shack Tactical

Herní skupina s více než čtyřletou historií, která dala podmět k vytvoření tohoto průvodce. Vítáme nové členy, takže pokud byste se chtěli dozvědět více, tak se určitě podívejte na naši stránku.

Četa ShackTac.

 Tactical Gamer

Další ze zahraničních skupin je Tactical Gamer (TG). Jedná se o velkou komunitu hráčů, kteří hrají větší množství her. Nás ale zajímá ArmA2 sekce. Následující body vystihují TG:

  • Snadná přístupnost – TG je zcela otevřený pro veřejnost (tedy konkrétně forum a herní server), a jedinou podmínkou pro hraní s nimi je to, abyste se nechovali jak blbečci.

  • Zaplněné servery – díky snadné přístupnosti na TG serveru často hraje velké množství hráčů. Na serveru je většinou pořádek (za předpokladu, že na něm hraje alespoň pár zkušených hráčů nebo admin). Na to, že TG je veřejný server, tak je na něm pěkný pořádek.

  • Nepravidelné speciálky. TG nepořádá speciálky každý týden, ale pořádají je nepravidelně. To umožňuje různé druhy herních typů. Pro účast na speciálkách je třeba se zaregistrovat.

  • Coop hraní – TG se soustředí na boj proti Ai. Pokud tedy hrajete raději proti hráčům, musíte hledat jinde.

  • Ustálené módy – na TG serveru běží ACE mód a modpack s ostrovy. Na rozdíl od jiných některých serverů, které měnily mody každý týden. To umožňuje hráčům stáhnout patřičné mody a dále se o tuto záležitost nemuset starat.

  • Hraní v americkém časovém pásmu – i když nejsou všichni TG hráči z USA, tak hrají v této časové zóně.

Novým hráčům bych rozhodně TG doporučil.


Jejich stránku naleznete zde.

 6th Sense

Další komunita coop hráčů. Většina z nich je z Evropy.

6th Sense (6. smysl) je zaměřený na coop hraní. Většina členů této skupiny je z Evropy. Klíčovým členem 6th Sense je Sickboy (hlavní vývojář ACE modu). Přestože se specializují na coop, tak čas od času hrají i jiné typy.

Pokud si s nimi chcete zahrát, tak:

Abyste se dostali do 6th Sense, musíte vyvinout trochu více úsilí, než do TG. Ale toto úsilí odfiltruje hráče, kteří svým chováním akorát kazí hru.

 Charlie Foxtrot

Komunita, pořádající PvP (player vs. player) turnaje. Citujeme:

Charlie Foxtrot je TvT turnaj v ArmA2. Naš koncept je: otevřené bojiště definované hráči podle toho, jak se bitva vyvíjí.

Turnaj mají na starost ti samí lidé, co dělali IC turnaj, který drží rekord, co se počtu hráčů týče (128 lidí). Na základě zkušeností z hraní ArmA1 vytváříme podobnou atmosféru v ArmA 2.

Bojuje se na bojišti o velikosti 1km x 1km. Body získáváte za přetrvávání v bojové zóně (na mapě označené Zulu) a za zabíjení nepřátel. Za přetrvávání v zóně získáte 1 bod, za zabití nepřítele 10 bodů. Za zabití nepřítele mimo zónu získáte 1 bod.

Body se teamu přičítají každých 5 minut. Jakmile má tým 500 bodů, tak se zóna Zulu přesune na jiné místo. Díky tomu je boj dynamický a váš velitel rozhodne jak, kde a kdy se bude bojovat.

Jak proti sobě armády bojují? Charlie Foxtrot využívá potenciál ArmA 2 naplno. Armády bojují ve smluvený den o dané území.

Pokud máte zájem, mrkněte sem.

 United Operations

United operations jsou novou skupinou, kterou stojí za to "ocheckovat". Více se dozvíte na http://unitedoperations.net/


Popojedeme...

Úvod je za námi, je čas pustit se do hlavní části průvodce. První zastávkou je kapitola „Základy“.Nahoru || ©  Dslyecxi || Dalši kapitola